W polskich warunkach naszą parafią jest ta, na której terenie się mieszka od przynajmniej 3 miesięcy. Proboszcz wraz z księżmi z tej parafii są naszymi duszpasterzami.

Jeśli jesteśmy ponad 6 miesięcy poza polską parafią trzeba zarejestrować się w nowej parafii.
W przypadku duszpasterstw językowych czyli także społeczności polskiej w Holandii polskie parafie są tzw. parafiami personalnymi a nie terytorialnymi. Naszą parafią jest ta, do której się uczęszcza przez okres przynajmniej 3 miesięcy i w której dokonało się prostej formy rejestracji – zapisu.

Słowo „zapisać się” można zaznaczyć w cudzysłowie, ponieważ nie od tego aktu zależy przynależność do parafii, ale od rzeczywistego uczęszczania do kościoła czyli budowania Wspólnoty. W owym „zapisaniu się” chodzi raczej o dopełnienie formalności, tak by w odpowiednich sytuacjach parafia mogła przyznać się do swego parafianina czy parafianki, tzn. żeby duszpasterze parafii mogli w razie potrzeby wystawić odpowiednie dokumenty.

 

Po co zapis?

Najczęstszymi sytuacjami, w których potrzebujemy mieć pewność, że ktoś przynależy do naszej parafii są:
– chrzest dziecka
– pierwsza komunia św. dziecka
– zaświadczenie do szkoły
– bierzmowanie
– spisanie protokołu przedmałżeńskiego, ślub
– gdy ktoś zostanie poproszony o to, by zostać ojcem/matką chrzestną
– pogrzeb

Przyjęta forma zapisów do parafii daje również duszpasterzom możliwość skontaktowania się w przypadku wystąpienia wyjątkowych sytuacji czy zdarzeń z osobami, które identyfikują się z naszym duszpasterstwem.

Formularze zapisu można odebrać, u kapłana po każdej Mszy świętej, albo pobrać ze strony internetowej. Wypełniony formularz prosimy oddać osobiście proboszczowi. Stwarza to możliwość do wzajemnego poznania duszpasterzy i parafian.

Pragniemy budować realną Wspólnotę wiary. 

Kliknij TUTAJ i pobierz formularz zapisu do parafii!

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

error: Content is protected !!