Listopad – miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych.

 Piękną tradycją chrześcijańską jest przeżywanie miesiąca listopada, szczególnie jego początku. Wspominamy tych, którzy odeszli już do wieczności. Pamięć o zmarłych towarzyszy człowiekowi od początku jego istnienia. Dlatego we wszystkich  kulturach i wierzeniach pojawiają się różne formy czci i pamięci zmarłych. U chrześcijan to modlitwa za zmarłych i nawiedzanie miejsca pochówku. W kościele katolickim mocny akcent tej pamięci położony jest na miesiąc listopad, szczególnie na jego początek.  1 listopada obchodzimy  Uroczystość Wszystkich Swiętych. W Kościele wspominamy wtedy nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wiernych zmarłych, których życie nacechowane było świętością i wszystkich tych, których Bóg przyjął do siebie w niebie.W tym też to dniu jeżeli to możliwe gromadzimy się po południu na Nabożeństwie za zmarłych na cmentarzu i zapalamy na grobach świece. Kościół zachęca swoich wiernych do uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych. Możemy w ten sposób pomóc naszym zmarłym w czyśćcu cierpiącym, by w pełni osiągnęli radość życia wiecznego w niebie. W dniach 1 i 2 listopada za nawiedzenie kościoła lub kaplicy uzyskamy odpust dla dusz za odmówienie „ Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”. Przyjście na cmentarz w dniach od 1 do 8  listopada i modlitwa również daje nam ten odpust.

Oczywiście konieczne są też: spowiedź, Komunia święta, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, modlitwa w intencjach Ojca świętego. Odpust ten możemy otrzymać raz dziennie. W ubiegłym jak i w tym tym roku z powodu zagrożenia COVID-19 Penitencjaria Apostolska, na specjalne polecenie Jego Świątobliwości papieża Franciszka, postanowiła, że:

  • odpust zupełny dla tych, którzy nawiedzają cmentarze i modlą się za zmarłych choćby tylko duchowo zwykle ustanowiony tylko w dniach od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne dni tego samego miesiąca, aż do jego końca,
  • odpust zupełny 2 listopada, ustanowiony z okazji wspomnienia wszystkich wiernych zmarłych uzyskany przez tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony nie tylko na niedzielę przed lub po, lub w dniu Uroczystości Wszystkich Świętych, ale także na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych,
  • osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, będą mogli uzyskać odpust zupełny pod warunkiem, że duchowo dołączą do wszystkich pozostałych wiernych, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić trzy zwyczajowe warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego), przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych, na przykład jutrznię i nieszpory brewiarzowego oficjum za zmarłych, różaniec, Koronkę do Bożego miłosierdzia, inne modlitwy za zmarłych najdroższych wiernym, albo podejmą medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii zaproponowanej w liturgii za zmarłych, albo wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia.

Pomagamy również naszym zmarłym poprzez Wypominki. Chcemy polecać Bogu dusze naszych bliskich, będących w czyśćcu. Wypisujemy na kartkach imiona i nazwiska naszych zmarłych i wraz z ofiarą składamy duszpasterzom naszej parafii. Księża będą odczytywać polecane Bogu osoby, a wierni zgromadzeni w kościele modlą sie za ich dusze.( opr. Ks. Jan)

W naszej wspólnocie parafialnej, wypominki będą wyczytywane od 1 listopada przez cały miesiąc w tygodniu i w niedziele przed Mszami św. Za zmarłych polecanych w wypominkach będzie sprawowanych w listopadzie 10 Mszy świętych. Dobrowolną ofiarę za wypominki można złożyć poprzez parafialne konto lub w kościele w zakrystii. Serdeczne Bóg zapłać za wspólną modlitwę na Eucharystii i złożoną ofiarę. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci. Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.   Kartę wypominkową można pobrać poniżej:  

wypominki1

Zdjęcie 1 z 1

 
Posts created 97

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

error: Content is protected !!