Październik- miesiąc Maryjny

rozaniec-hlond

Zdjęcie 1 z 2

„Różaniec to skarb, który trzeba odkryć” – powiedział św. Jan Paweł II. Październik jest w szczególny sposób poświęcony modlitwie różańcowej. W kościołach organizowane są nabożeństwa różańcowe, a my odmawiamy modlitwę z paciorkami, która jest najbardziej znaną i rozpowszechnioną formą kultu maryjnego w Polsce. Dlaczego w tym miesiącu?

Otóż 7 października 1571 zadecydowały się losy chrześcijaństwa w Europie. W bitwie pod Lepanto wojska chrześcijańskie pokonały flotę turecką. Zwycięstwo to papież Pius V przypisał interwencji Matki Bożej wzywanej na różańcu odmawianym w czasie błagalnych procesji po ulicach Rzymu. W dowód wdzięczności ogłosił ten dzień świętem Matki Bożej Różańcowej. Oficjalnie dopiero papież Leon XIII w 1885 roku, z racji różańca, ogłosił październik miesiącem maryjnym. Dwa lata wcześniej wprowadził do Litanii Loretańskiej wezwanie „Królowo Różańca świętego – módl się za nami”. Również w październiku (13 października 1917 r.) w Fatimie Matka Boża ukazała się dzieciom z różańcem w dłoni i powiedziała: „Jeżeli chcecie uniknąć nieszczęścia, jakie zagraża światu, módlcie się na różańcu”. Tak powstały nabożeństwa gromadzące tłumy wiernych na wspólnej modlitwie różańcowej, a sam październik wpisał się na stałe w Kościele katolickim, jako maryjny miesiąc różańcowy.

Modlitwa różańcowa

Różaniec to modlitwa, którą w Kościele katolickim odmawia się szczególnie w październiku. Określana jest ona jako modlitwa jednocząca chrześcijan z osobą Matki Jezusa i jest jedną z najpopularniejszych modlitw Kościoła. Zna ją każdy katolik – biedny i bogaty, dziecko, dorosły i senior. Jest bowiem modlitwą prostą, „modlitwą i ludzi śpiących, i umierających, i zupełnie zmęczonych”. Przez modlitwę możemy powierzyć Maryi nie tylko nasze radości i sukcesy, ale także wszystkie smutki i porażki. Rytmicznie powtarzane „Zdrowaś Maryjo”, to wołanie do Maryi, Matki Bożej, z prośbą o wsparcie. Matka wysłucha każdego z uwagą, a następnie zaniesie do Boga nasze prośby oraz błagania. Nieustanna, wytrwała i cierpliwa modlitwa różańcowa czyni cuda.  Nie lękajmy się więc sięgać po tę skuteczną modlitewną broń w intencjach całego Kościoła,  wszystkich rodzin, ludzi samotnych, zagubionych życiowo i bezbronnych. 

W tym roku chcemy szczególnie podjąc kilka inicjatyw, które mają nas zbliżyć do Maryi poprzez modlitwę na różańcu.

  1. W każdą niedzielę zapraszamy do modlitwy na różańcu przed wystawionym Najświętszym Sakramentem w kościołach w Westwoud, Amsterdamie i Aalsmeer pół godziny przed Mszą świętą.
  2. W środę w Aalsmeer, w czwartek w Westwoud, w piątek w Amsterdamie zapraszamy do wspólnotowej modlitwy na różańcu.
  3. W sobotę 09.10 dzieci przygotowujące się do pierwszej Komunii Świętej otrzymają poświęcone różańce, aby mogły dołączyć się do grona modlących się na różańcu.
  4. W sobotę 09.10 dzieci pierwszokomunijne dokonają Aktu Zawierzenia NMP.
  5. W sobotę 23.10 odbedzie się nasza parafialna pielgrzymka do Sanktuarium MB w Heiloo, gdzie dokonamy uroczystego Aktu Zawierzenia naszej parafii Matce Bożej.

Królowo Polski – módl się za nami.

Posts created 97

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

error: Content is protected !!